לדף הבית 

יצירות / מוסיקה תזמורתית & מוסיקה ווקאלית / כתר יתנו לך


 

כתר יתנו לך


לזמרת לדינו-פלמנקו ולתזמורת (2005)

 
 
תוכן:
» כללי
» תיזמור
» דברי הסבר
» קטעי אודיו

יסמין לוי
 

 

כללי 

שירה: יסמין לוי
סימפונט רעננה
סלבדור ברוטונס, מנצח
הוקלט בהופעה חיה, ינואר 2005
אורך: כ-20 דקות

 

 

תיזמור 
  • 2 (Piccolo), 2,2,2 2,2,0
  • Guitar
  • Perc. (3 Players)
  • Strings
 
 

דברי הסבר 

החשיפה הראשונה שלי למוסיקה ספרדית אותנטית ולמוסיקה של יהודי ספרד היתה בשנת 1992 בעת ביקור עם נעם שריף בטולדו לביצוע יצירתו "פסיון ספרדי". כבת להורים יוצאי פולין שחונכה באופן מוחלט על ברכי המוסיקה המרכז אירופאית, לא גיליתי משיכה מיוחדת למוסיקה הספרדית ולמוסיקה של יהודי ספרד למרות שכילידת הארץ, היו לי הזדמנויות רבות להאזין למוסיקה הזו.

והנה, בבת אחת, תוך כדי הביקור, נשאבתי לתוך העולם שהיה כה זר וחדש עבורי. בעיניים ובאוזניים פעורות ישבתי שעות במופעי פלמנקו במדריד. בהתרגשות בלתי מוסברת טיילתי ברחובות טולדו וחשתי שייכות משונה. מאז לא הזדמן לי, לצערי, לבקר בספרד אך הכמיהה למקום הזה מלווה אותי תמיד. יחד עם זאת, עד היום לא השתמשתי במודע במוטיבים "ספרדיים" ביצירותי למרות שבמהלך חיי המשותפים עם נעם שריף הייתי חשופה רבות, דרכו, למוסיקה הזו בין אם ביצירותיו שלו ובין אם בהאזנה למלחינים שכתבו מוסיקה בסגנון ספרדי, האהוב עליו במיוחד.

כאשר התבקשתי על ידי סימפונט רעננה לכתוב יצירה לזמרת המיוחדת והנפלאה יסמין לוי, שאלתי את עצמי האם אני האדם המתאים לכתוב יצירה שכזו. כאן באה לידי ביטוי עקשנותה של מנכ"ל הסימפונט אורית פוגל ש"גררה" אותי להופעתה של יסמין לוי והודיעה לי כי דווקא אני "הפולניה" צריכה לכתוב לה יצירה. לא המובן מאליו, לא כל אלה שממילא תמיד עוסקים במוסיקה הזו. "דווקא את, שבאה מעולם אחר, תצליחי למצוא את החיבור בין האותנטיות של יסמין לבין התזמורת הסימפונית המסורתית", אמרה.

שירתה של יסמין לוי את התפילה היהודית "כתר יתנו לך" הלקוחה מתוך תפילת המוסף לשבת ויום הכיפורים, היא שהציתה בי את הרצון לכתוב את היצירה. מצאתי בתפילה זו, בביצועה המרגש של יסמין לוי, את חוט הקישור בין עולמה לעולמי. מצאתי בנוסח המוסיקלי של התפילה את הנושאים המוסיקליים שאעסוק בהם ביצירה. כשהתבקשתי להכניס ליצירה גם את ה"סולאה", אותו מקצב פלמנקו מסורתי ששרה יסמין עם להקתה, החלטתי לנסות ולעשות שילוב אשר לא יפגע בחופש שלהם. השתמשתי בנושאים מתוך שיר הפלמנקו ובניתי אותם לתוך מקצב המזכיר לנו את המוסיקה הספרדית אבל אינו מנסה לחקות אותה.

כאשר התבקשתי להכניס ליצירה את קטע ה"סולאה" נוצ'ס נוצ'ס (לילות, לילות) הגיע לידי שיר הלדינו באותו שם הלקוח מתוך ספר הרומנסות של יצחק לוי ז"ל. אביה של יסמין, יצחק לוי, אסף וחקר כל ימיו את שירת הלדינו. כאשר התבוננתי בשיר המקסים החלטתי מיד לכלול אותו ביצירה ובכך לתת ליסמין ולי הזדמנות לעשות מחווה לאביה.

היצירה מורכבת, אם כך, משלושה חלקים. החלק הראשון מוקדש לתפילה "כתר יתנו לך", מיד אחר-כך באים נושאים מתוך שיר הלדינו "נוצ'ס נוצ'ס" המתנפץ לתוך מוסיקה כמו ספרדית המבוססת על נושאים מוסיקליים מתוך "נוצ'ס נוצ'ס" במקצב הסולאה.

כתיבת היצירה ליסמין היתה עבורי הרבה יותר קלה מכפי שחשבתי שתהיה. לפתע חשתי יותר "צברית" מאי-פעם. כל הישראליות שבי, כל המוסיקה שספגתי כאן מאז נולדתי שבה וצצה. המקצבים של השפה שלנו והאנרגיה של המקום שלנו נטמעו בתוכי ומצאו את ביטויים ביצירה הזו.

אלה מילך-שריף

 

 

קטעי אודיו 
 
 


Visit LionWays